چراغ‌ هوشمند خودرو برای رهگیری چشمان راننده

مجموعه: اخبار علمی و آموزشی

تاریخ انتشار : دوشنبه, 17 فروردين 1394 08:35

اخبار,اخبار علمی,چراغ‌ هوشمند خودرو

محققان شرکت خودروسازی اپل/واکسهال موفق به طراحی نمونه اولیه چراغ‌ هوشمند خودرو شده‌اند که قادر است با تشخیص حرکات چشمان راننده، تنظیمات افقی و عمودی چراغ جلوی خودرو برای دید بهتر در هنگام شب را سازماندهی کند.

یکی از مشکلات خطر آفرین هنگام رانندگی در شب، تاریک ماندن زوایای مورد نیاز راننده هنگام ورود به پیچ‌ها یا سربالایی‌ها است. برخلاف سایر سیستم‌های رهگیری حرکات چشم راننده که به پنج تا 10 دوربین نیاز دارند، سیستم چراغ هوشمند جدید تنها دارای یک وب‌کم ساده و حسگرهای مادون قرمز است که بر روی سر راننده متمرکز می‌شوند.

وب‌کم اقدام به اسکن نقاطی مانند بینی و چشم‌ها برای رهگیری دقیق حرکات و جهت مسیر دید راننده می‌کند؛ سپس اطلاعات جمع‌آوری شده به دستوراتی ترجمه می‌شود که توسط دستگاه‌های الکترونیکی خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستورات در کسری از ثانیه به چراغ‌های جلوی خودرو ارسال می‌شوند که برای تنظیمات افقی و عمودی چراغ‌ها برای دیده بهتر راننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این فناوری قادر است تا محل خیره شدن راننده را تشخیص داده و همان نقطه را روشن کند، هرچند که برای کاهش اثرات منفی نور چراغ‌های خودرو برای رانندگان مقابل، سیستم‌ هوشمند کنترلی نیز لحاظ شده که با تشخیص خودروی مقابل، شدت نور چراغ‌ها را به نسبت شرایط تنظیم می‌کند.

اخبار علمی و آموزشی – ایسنا